Aktuellt

Liljevalchs pärlor

Kjartan i pudelkostym, marsvin, Givenchy, the Hives och försvunna bänkar. Händelser och höjdpunkter i backspegeln.

» Liljevalchs pärlor

Nya Liljevalchsloggan invävd i Whyredkofta av merinoull. Foto: Mats Liliequist

Liljevalchs och Whyred i samarbete

Liljevalchs och Whyred har smugit i gång ett samarbete, där modepubliken redan kunnat ta del av Whyreds visningar i konsthallen, senast under modeveckan i vintras (2011). Nu vill vi också tala om att Whyred stylat vår yttre personal från topp till tå i nya arbetskläder. 

- Vi har tidigare liksom nosat på varandra men nu är samarbetet formaliserat, säger konsthallschef Mårten Castenfors.  För oss är Whyreds koppling till konsten både rolig och viktig - att det är ett företag med ett uttalat konstnärligt intresse.  Och här är ju dessutom Rolles* släktskap med en av våra främsta svenska konstnärer, Sven X:et Erixon, en del av deras varumärke!

*Roland Hjort, Whyreds chefsdesigner

PS.Whyred betyder "Varför rött/röd?" och är hämtat från en radiointervju med konstnären, Sven X-et Erixon, Roland Hjorts morfar. Läs vidare här: http://whyred.se/website1/1.0.1.0/660/1/

Liljevalchs öppettider

måndag stängt 
tisdag 11.00–20.00
onsdag 11.00–17.00
torsdag 11.00–20.00
fredag–söndag 11.00–17.00
» Utförlig besöksinfo