Liljevalchs Hubb

Liljevalchs Hubb är ett projekt initierat av Liljevalchs och tar plats på Industrivägen 14 i Solna. Liljevalchs Hubb är en knutpunkt där kreativitet utforskas, utvecklas och visas upp. 

Här erbjuds cirka 25 yrkesverksamma konstnärer och kreatörer projektplatser i Hagalunds industriområde och dörren står öppen för såväl konstnärer som filmare, scenografer, fotografer och journalister. Även en nyfiken allmänhet är välkommen till Liljevalchs Hubb.

Syftet med Liljevalchs Hubb är att skapa bredare kontaktytor mellan kreativa aktörer och det etablerade kulturlivet i Stockholmsregionen. Bakgrunden till projektet är ett ökat behov av möten mellan konstnärliga utövare, organisationer, företag och institutioner. Liljevalchs Hubb är ett konsthus, en nod för mindre utställningar, experiment, föreläsningar och andra konstnärliga event. 

Projektet sker i samarbete med Humlegården Fastigheter AB och Solna kommun och administreras av Liljevalchs/Stockholm konst. Lokalen på Industrivägen ligger strax söder om Hagalund och norr om nya Karolinska Sjukhuset

Alla yrkesverksamma inom kreativa näringar kan söka plats på Liljevalchs Hubb. Intresseanmälan (som pdf och webbformulär) finner du nedan. I anmälan beskriver du kort din verksamhet, varpå den handläggs av Liljevalchs Hubbs koordinator.

Urvalet av sökande görs med fokus på den konstnärliga verksamheten. Liljevalchs Hubb strävar efter att ha en jämn fördelning mellan såväl olika medier och yrken som mellan kön, ålder och etnicitet. Inkomna intresseanmälningar presenteras löpande för projektets styrgrupp där beslut tas om den sökande kan erbjudas en plats i Liljevalchs Hubb. 

Vid ev frågor om projektet eller projektplatser kontakta Johan Norling, johan.d.a.norling@gmail.com.

Verksamma på Liljevalchs Hubb:

Simon Berg, konstnär/fotograf, www.simonberg.com

Ylva Carlgren, konstnär, www.ylvacarlgren.com

Matilda Dominique, textilformgivare, www.matildadominique.com

Sara Elggren, konstnär, saraelggren.org

Lina Enqvist, konstnär

Candace Goodrich, kurator/konstnär, candacegoodrich.com/

Niklas Holmgren, konstnär, www.nholmgren.com/

Jorun Jonasson, konstnär, www.jorunjonasson.se

Cecilia Levy, konstnär, www.cecilialevy.com

Agnes Mohlin, konstnär, agnesmohlin.se

Jesper Nordahl, konstnär, www.jesper.x-i.net

Chandra Sen, konstnär, www.chandrasen.nl

Kristina Skantze, konstnär, kristinaskantze.se

Martina Skyttberg, konstnär

Iris Smeds, konstnär, www.irissmeds.com

Elin Stampe, konstnär

Anneli Westin, konstnär

Boris Zats, konstnär

Jenny Åkerlund, konstnär, www.jennyakerlund.com


Intresseanmälan för projektplats Liljevalchs Hubb

Liljevalchs öppettider

Ordinarie öppettider i konsthallen t o m den 10 december:
Tisdag–torsdag 12.00–20.00
Fredag–söndag 11.00–17.00
Måndag stängt (utom vid seminarier)

Filmen "LYUBOV - kärlek på ryska" visas tisdag–torsdag 12.30, 15.30 och 18.00, fredag–lördag kl 12.30 och 15.00 och söndag kl 13.00
Biobiljetter kan köpas i kassan på Liljevalchs eller på www.tickster.com

Om Liljevalchs

Välkommen till Liljevalchs – Stockholms vackraste utställningsmiljö! Här visar vi konst och form i minst fyra stora utställningar om året.

» Läs mer om Liljevalchs