Liljevalchs Hubb

Liljevalchs Hubb är ett projekt initierat av Liljevalchs och tar plats på Industrivägen 14 i Solna. Liljevalchs Hubb är en knutpunkt där kreativitet utforskas, utvecklas och visas upp. 

Här erbjuds cirka 25 yrkesverksamma konstnärer och kreatörer projektplatser i Hagalunds industriområde och dörren står öppen för såväl konstnärer som filmare, scenografer, fotografer och journalister. Även en nyfiken allmänhet är välkommen till Liljevalchs Hubb.

Syftet med Liljevalchs Hubb är att skapa bredare kontaktytor mellan kreativa aktörer och det etablerade kulturlivet i Stockholmsregionen. Bakgrunden till projektet är ett ökat behov av möten mellan konstnärliga utövare, organisationer, företag och institutioner. Liljevalchs Hubb är ett konsthus, en nod för mindre utställningar, experiment, föreläsningar och andra konstnärliga event. 

Projektet sker i samarbete med Humlegården Fastigheter AB och Solna kommun och administreras av Liljevalchs/Stockholm konst. Lokalen på Industrivägen ligger strax söder om Hagalund och norr om nya Karolinska Sjukhuset

Alla yrkesverksamma inom kreativa näringar kan söka plats på Liljevalchs Hubb. Intresseanmälan (som pdf och webbformulär) finner du nedan. I anmälan beskriver du kort din verksamhet, varpå den handläggs av Liljevalchs Hubbs koordinator.

Urvalet av sökande görs med fokus på den konstnärliga verksamheten. Liljevalchs Hubb strävar efter att ha en jämn fördelning mellan såväl olika medier och yrken som mellan kön, ålder och etnicitet. Inkomna intresseanmälningar presenteras löpande för projektets styrgrupp där beslut tas om den sökande kan erbjudas en plats i Liljevalchs Hubb. 

Vid ev frågor om projektet eller projektplatser kontakta Johan Norling, johan.d.a.norling@gmail.com.

Verksamma på Liljevalchs Hubb:

Simon Berg, konstnär/fotograf, www.simonberg.com

Ylva Carlgren, konstnär, www.ylvacarlgren.com

Matilda Dominique, textilformgivare, www.matildadominique.com

Niklas Holmgren, konstnär, www.youtube.com/watch?v=kMAQKJsb32E

Jorun Jonasson, konstnär, www.jorunjonasson.se

Cecilia Levy, konstnär, www.cecilialevy.com

Agnes Mohlin, konstnär, agnesmohlin.se

Anna Nolskog, filmregissör och klippare, tvaljusfilm.se

Jesper Nordahl, konstnär, www.jesper.x-i.net

Jennifer Sameland, konstnär/dramatiker

Lasse Selander, konstnär

Chandra Sen, konstnär, www.chandrasen.nl

Iris Smeds, konstnär, www.irissmeds.com

Jenny Åkerlund, konstnär, www.jennyakerlund.com

Tove Österlund, manusförfattare och filmfotograf, tvaljusfilm.se

Intresseanmälan för projektplats Liljevalchs Hubb

Liljevalchs öppettider

Liljevalchs har stängt för renovering och grundförstärkning. Administrationen finns under tiden på Nybrokajen 2.

Vårsalongen 2017 hålls i City, på Malmskillnadsgatan 32, och öppnar onsdagen den 11 januari. Öppettiderna då blir måndag–torsdag kl 12–20 och fredag–söndag kl 11–17.

» Utförlig besöksinfo

Om Liljevalchs

Välkommen till Liljevalchs – Stockholms vackraste utställningsmiljö! Här visar vi konst och form i minst fyra stora utställningar om året.

» Läs mer om Liljevalchs